Idioci

"Idioci" to film o grupie młodych ludzi zafascynowanych idiotyzmem. W obszernym, przeznaczonym na sprzedaż domu, który stanowi ich bazę, spędzają cały swój wolny czas, wspólnie "badając" ukryte i niedoceniane walory niedorozwoju umysłowego człowieka. W tej dziedzinie dokonują praktycznych eksperymentów i ćwiczeń. Ich projekt jest manifestacją wybuchowej żądzy życia i służy konfrontacji człowieka upośledzonego z normalnym społeczeństwem. Za każdym razem, kiedy Stofferowi (leaderowi grupy) i jego dziewięciu przyjaciołom udaje się pokonać swe osobiste ograniczenia i zrealizować kolejny punkt scenariusza publicznych "ekscesów", doznają poczucia wspólnie odniesionego sukcesu, który graniczy wręcz z ekstazą.

Zawiązanie akcji następuje na granicy dwóch światów, "normalnego" i "idiotycznego". Podczas odwiedzin restauracji samotna i jak się później okaże bardzo nieszczęśliwa dziewczyna o imieniu Karen poznaje trzech członków tej grupy i zostaje wciągnięta do ich gry. Stopniowo zaczyna rozumieć na czym polegają i do czego prowadzą ich zabawy. Początkowo razi ją ich szczególny, infantylny i często krępujący styl bycia, ale w końcu odkrywa jego ukryte piękno i mądrość, i zaczyna także uczestniczyć w zabawie.
Tym, co odnajduje jest infantylny, ale bardzo ciepły i pełen wrażliwości świat dziecka - w perspektywie psychologicznej zaś interpretując, regresywny świat dziecka. Do czego doprowadzi ją ta droga warto zobaczyć samemu.
("Idioci" (reż. L.von Trier)